Skip to content

1380 Roger Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block623
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2G-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,294
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,300
33%
Improvement Value:$477,800
67%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,675+8.1%
2024$12,656+10.5%
2023$11,449+1.0%
2022$11,341+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$655,000

To: Aziz, Azfar & Mirza, Mariam

Sq Ft3,294DeedBook 7364, Page 3892Recorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965