Skip to content

1006 Buxton Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block626
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,500
48%
Improvement Value:$339,700
52%
Total Assessment$650,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,193+7.9%
2024$11,301+2.9%
2023$10,982+4.9%
2022$10,465-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To: Georgiou, George & Panayiota

Sq Ft2,760DeedBook 2347, Page 761

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 1522, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1966