Skip to content

37 Stella Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1958

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 25, 2004

Property Information

Block633
Lot108
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,300
47%
Improvement Value:$332,000
53%
Total Assessment$628,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+9.7%
2024$10,977+7.9%
2023$10,175+7.3%
2022$9,482-7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 1470, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1958