Skip to content

8 Stella Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Nov 15, 1994

Property Information

Block635
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,921
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,400
34%
Improvement Value:$564,700
66%
Total Assessment$861,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,741+7.6%
2024$14,624+6.5%
2023$13,729+0.9%
2022$13,603-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To: Richmond, Dean J & Laurie Ann

Sq Ft3,921DeedBook 1985, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1965