Skip to content

46 Claire Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1958

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 29, 1977

Property Information

Block641
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,000
59%
Improvement Value:$207,000
41%
Total Assessment$501,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+6.0%
2024$9,133+1.4%
2023$9,003+3.8%
2022$8,675-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To: Alexander, Robt F & Sandra K

Sq Ft1,699DeedBook 1356, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1958