Skip to content

775 Papen Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1950

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block645
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,141
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,300
54%
Improvement Value:$233,500
46%
Total Assessment$504,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+11.2%
2024$8,657+6.4%
2023$8,138+7.2%
2022$7,594-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,141DeedBook 7531, Page 2475Recorded10/31/2023

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1782, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1950