Skip to content

1008 Sunset Ridge

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Jun 15, 2000

Property Information

Block646
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,346
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,500
36%
Improvement Value:$547,400
64%
Total Assessment$858,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,484+7.5%
2024$15,330+6.0%
2023$14,467+0.9%
2022$14,332+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

To: Moser, Thomas P & Janice L

Sq Ft3,346DeedBook 2300, Page 359

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1269, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1965