Skip to content

939 Sunset Ridge

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block647
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,500
39%
Improvement Value:$493,800
61%
Total Assessment$809,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,457+7.0%
2024$14,440+5.3%
2023$13,712+0.9%
2022$13,592+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$663,600

From:

To:

DeedBook 7119, Page 2453Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$410,500
DeedBook 1636, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1973