Skip to content

891 Sherwood Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1969

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block647
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,453
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
46%
Improvement Value:$385,000
54%
Total Assessment$710,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398+5.8%
2024$12,658+3.7%
2023$12,210+0.8%
2022$12,115+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,453DeedBook 6534, Page 1686

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 5147, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1969