Skip to content

871 Sherwood Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1969

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block647
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,127
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,500
39%
Improvement Value:$502,100
61%
Total Assessment$824,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,313+6.8%
2024$14,332+5.0%
2023$13,647+0.9%
2022$13,529+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft3,127DeedBook 6164, Page 3390

Property Sale

Sale
$393,500
DeedBook 2000, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1969