Skip to content

865 Sherwood Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block647
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,090
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,600
38%
Improvement Value:$528,300
62%
Total Assessment$852,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,287+10.2%
2024$14,777+5.3%
2023$14,039+0.9%
2022$13,916+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To: Lavitsky, Eric & Jill D

Sq Ft3,090DeedBook 2204, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1970