Skip to content

1356 Blair Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Feb 10, 1998

Property Information

Block648
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,600
57%
Improvement Value:$205,300
43%
Total Assessment$477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+10.3%
2024$8,140+3.4%
2023$7,870+5.1%
2022$7,485-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

To: Skeels, Peter & Katie

Sq Ft1,368DeedBook 2163, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1963