Skip to content

54 Stone Gate

Bridgewater, NJ 08807

Built 1995

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block656
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,711
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,500
25%
Improvement Value:$806,300
75%
Total Assessment$1,079,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,670+4.9%
2024$19,697+8.9%
2023$18,086+1.1%
2022$17,886-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,711DeedBook 6787, Page 3615Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$926,400
DeedBook 6185, Page 934

Property Sale

Sale
$579,000
DeedBook 2235, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1995