Skip to content

1182 Fairfield Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 1992

Property Information

Block657
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,600
54%
Improvement Value:$304,100
46%
Total Assessment$660,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,321+4.5%
2024$11,795+1.8%
2023$11,591+0.7%
2022$11,514-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971