Skip to content

1175 Crim Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block658
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,523
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,600
33%
Improvement Value:$601,200
67%
Total Assessment$901,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,296+8.0%
2024$16,015+6.7%
2023$15,014-1.8%
2022$15,297-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,523DeedBook 7180, Page 2690Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1863, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1989