Skip to content

1804 Washington Valley Rd

Martinsville, NJ 08836

Built 1941

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block705
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
57%
Improvement Value:$171,200
43%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,582+7.2%
2024$7,073+2.4%
2023$6,907+3.9%
2022$6,645-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 7247, Page 3001Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7147, Page 2992Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1941