Skip to content

6 Wimple Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1974

Last Sale Price
$720,250
Last Sale Date
Jun 14, 2007

Property Information

Block716
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,000
50%
Improvement Value:$353,100
50%
Total Assessment$712,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,712+5.3%
2024$13,025+2.9%
2023$12,661+0.7%
2022$12,570-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,250

To:

Sq Ft2,616DeedBook 6037, Page 775

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5105, Page 3252

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1292, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1974