Skip to content

32 Totten Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1990

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 7, 1995

Property Information

Block716
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,399
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,500
32%
Improvement Value:$685,000
68%
Total Assessment$1,000,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,180+8.3%
2024$17,711+7.8%
2023$16,430+1.0%
2022$16,267+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft3,399DeedBook 2019, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1990