Skip to content

975 Severin Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 8, 2007

Property Information

Block717
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,700
48%
Improvement Value:$312,500
52%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+5.3%
2024$10,652+2.9%
2023$10,356+0.7%
2022$10,279-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 6045, Page 2779

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 2016, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1965