Skip to content

1570 Mountain Top Rd.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block718
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,837
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,300
32%
Improvement Value:$497,600
68%
Total Assessment$736,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,231+13.6%
2024$12,523+7.0%
2023$11,701+1.0%
2022$11,588+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900

To:

Sq Ft3,837DeedBook 5239, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1960