Skip to content

115 Branch Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1956

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 13, 2005

Property Information

Block719
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1S-B 2G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,783
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,600
45%
Improvement Value:$377,700
55%
Total Assessment$684,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+12.0%
2024$12,904+9.3%
2023$11,805+0.8%
2022$11,712-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To: Abramson, Martin & Patricia L

Sq Ft1,783DeedBook 5771, Page 2582

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 5612, Page 1448

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1261, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1956