Skip to content

1190 Crim Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1972

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jan 22, 1999

Property Information

Block721
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,400
48%
Improvement Value:$334,900
52%
Total Assessment$641,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,134+5.6%
2024$11,495+2.4%
2023$11,228+0.8%
2022$11,142-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft2,306DeedBook 2218, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1972