Skip to content

1237 Cornell Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1995

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block721
Lot50.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class18
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,061
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
31%
Improvement Value:$745,200
69%
Total Assessment$1,087,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,227+2.1%
2024$20,786+7.7%
2023$19,296+1.0%
2022$19,097+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft4,061DeedBook 5336, Page 2396

Property Sale

Sale
$547,357
DeedBook 2005, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1995