Skip to content

1233 Cornell Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1994

Last Sale Price
$911,800
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block721
Lot50.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,777
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,700
28%
Improvement Value:$908,200
72%
Total Assessment$1,257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,093+8.9%
2024$22,120+8.8%
2023$20,330+1.1%
2022$20,117+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$911,800

From:

To:

Sq Ft3,777DeedBook 6774, Page 3479Recorded2/24/2015

Property Sale

Sale
$537,306
DeedBook 1977, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1994