Skip to content

744 Thompson Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2012

Property Information

Block801
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-S 2G-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$224,600
70%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+14.8%
2024$4,972+14.5%
2023$4,343+1.0%
2022$4,299+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951