Skip to content

2 Wilde Hollow

Martinsville, NJ 08836

Built 1998

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jan 4, 1999

Property Information

Block802
Lot7.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,344
Acreage1.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,100
25%
Improvement Value:$916,900
75%
Total Assessment$1,228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,508+4.9%
2024$22,399+8.8%
2023$20,583+1.1%
2022$20,355+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft4,344DeedBook 2213, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1998