Skip to content

2232 Washington Valley Rd

Martinsville, NJ 08836

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block805
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
63%
Improvement Value:$199,500
37%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+5.9%
2024$9,634+3.3%
2023$9,330+0.5%
2022$9,281-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 6740, Page 85Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$282,600
DeedBook 2335, Page 550

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1553, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1950