Skip to content

1786 Woodfield Rd.

Martinsville, NJ 08836

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block810
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,100
50%
Improvement Value:$365,300
50%
Total Assessment$730,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,346+8.4%
2024$12,317+5.6%
2023$11,660+0.6%
2022$11,585+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,211DeedBook 7104, Page 3825Recorded3/13/2019

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 1299, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1965