Skip to content

1011 Mountain Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block815
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,171
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
25%
Improvement Value:$873,300
75%
Total Assessment$1,168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,365+10.6%
2024$20,223+8.6%
2023$18,626-9.1%
2022$20,498+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft5,171DeedBook 6194, Page 1457

Property Built

Built

Year Built: 1957