Skip to content

22 Hillcrest Rd

Martinsville, NJ 08836

Built 1963

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block816
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1S-B 2G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
41%
Improvement Value:$499,000
59%
Total Assessment$841,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,459+11.7%
2024$13,840+12.6%
2023$12,292+0.8%
2022$12,200-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,570DeedBook 5003, Page 671

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 1785, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1963