Skip to content

1414 Hunter Road

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block903
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,800
62%
Improvement Value:$166,500
38%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445+3.4%
2024$8,168-0.2%
2023$8,184+0.6%
2022$8,137-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7347, Page 287Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From: PERNO, JOHN M. & MAUREEN D.

To: Gedman, Eric James & Shrensel, N., GEDMAN, ERIC JAMES & SHRENSEL, N.

Sq Ft1,816DeedBook 7032, Page 3290Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$355,200
DeedBook 5624, Page 466

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 2151, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1920