Skip to content

40 Annapolis Street

Somerset, NJ 08873

Built 2009

Last Sale Price
$573,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block101
Lot71.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,785
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,400
35%
Improvement Value:$615,000
65%
Total Assessment$939,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,720-3.5%
2024$14,220+12.3%
2023$12,661-0.8%
2022$12,761-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$573,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 6995, Page 1515Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$567,500
DeedBook 6262, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 2009