Skip to content

66 Churchill Ave

Somerset, NJ 08873

Church/Charitable

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 21, 1994

Property Information

Block102
Lot34.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class10
Description1SFR CHURCH
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,461
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,300
55%
Improvement Value:$265,000
45%
Total Assessment$593,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$405+7.3%
2000$377+9.4%
1999$345+3.2%
1998$334-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,461DeedBook 1981, Page 717