Skip to content

20 Woodfield CtPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block11.01
Lot10.12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10B
Sq Footage3,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,000
43%
Improvement Value:$557,700
57%
Total Assessment$974,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073+3.3%
2024$14,588+5.4%
2023$13,838-2.3%
2022$14,164+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,391DeedBook 5859, Page 2297

Property Sale

Sale
$536,085
DeedBook 5682, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 2004