Skip to content

16 Supra CtPrinceton, NJ 08540

Built 2010

Last Sale Price
$605,990
Last Sale Date
Oct 18, 2010

Property Information

Block11.01
Lot10.36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage4,376
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,500
37%
Improvement Value:$711,200
63%
Total Assessment$1,131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,017+2.1%
2024$16,660+2.7%
2023$16,217-2.3%
2022$16,599+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$605,990

To:

Sq Ft4,376DeedBook 6366, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2010