Skip to content

1 Supra CtPrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block11.01
Lot10.52
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,854
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$419,200
44%
Improvement Value:$544,200
56%
Total Assessment$963,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,700+3.6%
2024$14,190+6.0%
2023$13,381-2.3%
2022$13,696+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft3,854DeedBook 6594, Page 1131

Property Built

Built

Year Built: 2012