Skip to content

112 Mosher Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block11.01
Lot109
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class18
Description2SBL 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,608
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$354,500
42%
Improvement Value:$481,900
58%
Total Assessment$836,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,336+2.4%
2024$12,051+2.6%
2023$11,741-2.3%
2022$12,018+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 7440, Page 2936

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5942, Page 3265

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1970, Page 178

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 1604, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1972