Skip to content

23 Golf View DrPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block11.01
Lot123
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage2,908
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,300
46%
Improvement Value:$550,800
54%
Total Assessment$1,016,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,832+5.7%
2024$14,974+13.9%
2023$13,149+0.5%
2022$13,086-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000

To:

Sq Ft2,908DeedBook 7161, Page 347

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6298, Page 2867

Property Sale

Sale
$358,211
DeedBook 1903, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1993