Skip to content

25 Golf View DrPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block11.01
Lot124
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage3,326
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,300
45%
Improvement Value:$563,100
55%
Total Assessment$1,028,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,996+5.6%
2024$15,149+13.5%
2023$13,350+0.4%
2022$13,292-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$538,000
DeedBook 5050, Page 3369

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 2138, Page 403

Property Sale

Sale
$359,648
DeedBook 1902, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1993