Skip to content

17 Goldstar DrPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Mar 16, 2009

Property Information

Block11.01
Lot13.10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,349
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$418,700
43%
Improvement Value:$559,100
57%
Total Assessment$977,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,060+3.3%
2024$14,575+5.4%
2023$13,822-2.3%
2022$14,148+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$511,000

To:

Sq Ft3,349DeedBook 6208, Page 3352

Property Sale

Sale
$492,990
DeedBook 5676, Page 3558

Property Built

Built

Year Built: 2004