Skip to content

11 Goldstar DrPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$600,583
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block11.01
Lot13.13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,900
42%
Improvement Value:$577,400
58%
Total Assessment$995,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,291+3.2%
2024$14,821+5.1%
2023$14,105-2.3%
2022$14,437+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,583

To:

Sq Ft3,391DeedBook 5746, Page 1230

Property Built

Built

Year Built: 2005