Skip to content

83 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2006

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block11.01
Lot13.40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SBV L 2BIG
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage4,708
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$418,300
40%
Improvement Value:$625,300
60%
Total Assessment$1,043,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,935+2.8%
2024$15,507+4.1%
2023$14,893-2.3%
2022$15,244+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft4,708DeedBook 6060, Page 3499

Property Built

Built

Year Built: 2006