Skip to content

14 Ridings PkwyPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Apr 16, 2002

Property Information

Block11.01
Lot17.11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage5,217
Acreage2.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$426,500
40%
Improvement Value:$628,900
60%
Total Assessment$1,055,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,178+7.6%
2024$15,040+7.8%
2023$13,953+0.9%
2022$13,830+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft5,217DeedBook 5138, Page 3702

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 2289, Page 299

Property Sale

Sale
$350,000

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 1956, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$4,124,905
DeedBook 1648, Page 251