Skip to content

30 Ridings PkwyPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block11.01
Lot17.19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage3,024
Acreage3.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
33%
Improvement Value:$582,000
67%
Total Assessment$871,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,679+4.0%
2024$15,078+7.5%
2023$14,021+0.9%
2022$13,900+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 7111, Page 1291Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 6140, Page 74

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5312, Page 170

Property Sale

Sale
$316,990
DeedBook 2017, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1995