Skip to content

11 Stirrup WayPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block11.01
Lot17.30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage3,607
Acreage2.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,500
54%
Improvement Value:$398,100
46%
Total Assessment$863,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,571+6.0%
2024$14,696+21.4%
2023$12,105+1.8%
2022$11,894+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft3,607DeedBook 5654, Page 3019

Property Sale

Sale
$314,185
DeedBook 2040, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1995