Skip to content

14 English LaPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$351,665
Last Sale Date
Aug 17, 1994

Property Information

Block11.01
Lot17.37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage2,901
Acreage2.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,400
48%
Improvement Value:$510,000
52%
Total Assessment$975,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,262+3.6%
2024$14,732+11.3%
2023$13,238+1.4%
2022$13,053+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$351,665

To:

Sq Ft2,901DeedBook 1973, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1994