Skip to content

25 Ridings PkwyPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block11.01
Lot17.48
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage2,516
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$425,300
52%
Improvement Value:$400,300
48%
Total Assessment$825,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,072+7.1%
2024$12,205+14.2%
2023$10,686+1.9%
2022$10,486+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,516DeedBook 7481, Page 800

Property Sale

Sale
$281,470
DeedBook 1953, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1994