Skip to content

23 Ridings PkwyPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$700,101
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block11.01
Lot17.49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage3,577
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$425,300
48%
Improvement Value:$467,500
52%
Total Assessment$892,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,971+6.2%
2024$13,150+11.7%
2023$11,772+2.4%
2022$11,501+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,101

To:

Sq Ft3,577DeedBook 7480, Page 3826

Property Sale

Sale
$279,353
DeedBook 1975, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1994