Skip to content

15 Ridings PkwyPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block11.01
Lot17.53
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class18
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage2,400
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
54%
Improvement Value:$404,900
46%
Total Assessment$870,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,867+7.7%
2024$12,879+15.9%
2023$11,112+2.2%
2022$10,877+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1999, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1995