Skip to content

1 Mansfield RdPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block11.01
Lot17.58
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage4,154
Acreage3.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,100
39%
Improvement Value:$676,900
61%
Total Assessment$1,110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,894+3.8%
2024$16,279-1.3%
2023$16,486-2.3%
2022$16,875-1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft4,108DeedBook 6687, Page 3379

Property Sale

Sale
$629,900
DeedBook 5497, Page 412

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 2195, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$4,124,905
DeedBook 1648, Page 251